nedeľa 30. apríla 2017

Be FIT ... alebo aj ako som začala KONEČNE cvičiť :)

Ahojte :)
Vítam Vás po dlhšej dobe pri takzvanom kecacom článku a tentokrát sa troška sebecky povenujem sebe samej. :D S nadváhou už mám nejaký ten rok problém a po množstve nepodarených diét som sa rozhodla, že začnem konečne cvičiť a niečo so sebou robiť... pretože byť veľrybou (nie tou modrou) na súši ma už vážne nebaví. Nie len že sa vo svojej koži necítim dobre ale taktiež si nemôžem dovoliť obliekať si čo by som chcela a čo sa mi páči, pretože vo všetkom vyzerám ako by som práve ušla z chlievika. Chrocht. Od strednej školy som totižto pribrala neskutočných... a teraz sa podržte... 30 kíl ! A moje momentálna váha je pri výške 179 cm neskutočných 96 kíl. :( Áno, bohužiaľ bola som hlúpa a vyžrala som sa až do tohto stavu.
Takže po pár preplakaných pohladoch do zrkadla a obchytania si svojho s láskou vypapkaného tučiku som si povedala dosť a hľadala som najlepšiu alternatívu, že čo so sebou. Vždy som chcela mať nejaký koníček... alebo šport, ktorý by som vykonávala pravidelne a mal by chudnúci efekt. Keď som bola malá, tak tento chudnúci efekt bolo bicyklovanie, korčulovanie a celodenné bytie vonku s kamoškami. Teraz keďže som vyrástla :( , mám sedavú pracú na 12tky a vlastnú domácnosť, tak už samozrejme nemám toľko času ako keď som bola dieťa. Bicykel a dokonca aj domáci rotopéd síce mám... ale na rotopede ma do 5 minút bolí tak strašne zadok, že mám pocit, že tú sedačku vstrebávam do seba či čo... a nepomáha ani vankúš. Vážne nie, skúšala som rôzne triky. Je proste hrozný... (mám ho od snúbencovej maminy... dúfam, že sa nenahnevá ak si to teraz prečítala, keďže aj ona je moja čitateľka :) pozdravujem) no a k tomu bicyklu sa troška ešte vrátim.
Presne takto v apríli minulého roku sme si so snúbencom kúpili horské bicykle a po 10tich rokoch som znova chcela chodiť na celodenné bicyklovačky ako keď som bola malá. No lenže moje zdravie alebo lepšie možno povedať kondička... či niečo také (ak také niečo vôbec aj mám) zlyhalo na plnej čiare. Zostalo mi tak nechutne zle, že mi bolo na odpadnutie na vracanie a zatmievalo sa mi pred očami. Tento stav sa mi zopakoval ešte ďalšie dva dni, keď som tomu dávala novú šancu. Ten posledný krát mi to nechcelo prestať ani po pol hodine čo som sedela na tráve a snúbenec už nevedel čo somnou. Volala som preto otcovi aby po mňa došiel svojim autom, odinštalovali mi predné koleso... bicykel šupli do kufra a mňa na prednú sedačku kde som ledva dýchala. Našťastie než ma doviezol domov mi to prešlo. A chvíľu na to dobicykloval domov aj snúbenec. Bohužiaľ odvtedy som sa už bála ísť sa bicyklovať. Navštívila som lekárku a dala som si urobiť kompletné vyšetrenie. Nič mi našťastie nenašli, tým pádom je to spôsobené mojou váhou a zlou kondičkou. A aby to nebolo málo, tak sa mi k tomu pridala aj bolesť ľavého kolena. Puká, praská, vŕzga a bolí keď chodím po schodoch, cvičím alebo vstávam. Keď si čupnem, tak sa neviem postaviť. S tým som ešte u lekára nebola lebo sa bojím, len si ho natieram a pri cvičení bandážujem. Môže to byť taktiež spôsobené mojou váhou a sedavou prácou. Nuž...


V poslednej dobe sa vo svojej koži proste necítim dobre. Cítim sa ťažkopádne, neaktívne, vkuse unavene a keď sa na seba pozerám v zrkadle do sekundy sa musím odvrátiť, lebo moja postava je celá zle. Jednoducho sa hanbím za to ako vyzerám. Snúbenec do mňa rád sem tam rypne a nazve ma tlsťoškou alebo muffinkou... a v poslednej dobe to čím ďalej tým viac beriem ako urážku a hneď plačem aj keď on to tak nemyslí. Začínam s diétou a s chudnutím neskoro.... ale lepšie ako nikdy.

zdroj obrázku: http://www.borymall.sk/sk/sport/golem-club
Asi pred mesiacom a pol som bola s kamarátkou v bratislavskom Auparku, len tak sme sa prechádzali a ja som pozerala na ľudí v najvyššom poschodí ako cvičia v Goleme. Napadlo mi, že by som chcela niekedy skúsiť ísť do fitka, ale keďže nemajú 1 dňové vstupy a 30 eur nedám len za to, že to pôjdem obkuknúť a poviem si, že to nie je nič pre mňa. Avšak môj kolega chodí už veľmi dlho cvičiť, do Golemu v obchodnom centre kde pracujeme, pred prácou a keď má voľno. Nikdy ma nejako nenapadlo spýtať sa ho ako to tam chodí... až raz som mu povedala, že už musím proste schudnúť a on mi navrhol aby som s ním a s jeho manželkou išla aspoň raz cvičiť. Na moje námietky, že to stojí 30 eur argumentoval, že 1. vstup je grátis a potom si nemusím dať celodennú 31-dňovú permanentku za 30 eur ale za 19 eur 31 dní od 06:00-15:00+ celodenné víkendy a sviatky a že tak isto to má on lebo buď chodí pred prácou alebo počas voľných dní tak, aby stihol ešte do 15:00 odísť. Tak som súhlasila a o dva dni sme aj išli. Po 5tich minútach na eliptickom trenažéri som dobre že dušu nevypľula a po ďalšich 5tich minútach na pohyblivých schodoch pri rýchlosti 4 mi prišlo klasicky zle, presne ako pred rokom na bicykli. Jasné, že som sa hneď zľakla a prestala som cvičiť a povedala som si, že to evidentne nie je pre mňa... pretože po 10 minútach som pachtila, bolo mi zle a absolútne som nevládala. Mala som chuť povedať, že s tým proste končím a už tam viac nepáchnem. Ale... niečo vo mne sa zlomilo keď som pozerala okolo mňa na tie cvičiace baby so skvelými postavami o akých sa mne lenmôže snívať....ukľudnila som sa, posedela som si zopár minút a rozhodla som sa ešte viac ísť na to EASY. Išla som na bežecký pás, na ktorom som len kráčala a postupne zvyšovala rýchlosť až na rýchlochôdzu. Na beh si netrúfam zatiaľ. Potom som skúšala dvíhanie 5 kilových činiek a iné cviky na ruky.
zdroj obrázku: http://www.borymall.sk/sk/sport/golem-club
Nakoniec som sa rozhodla 15.03.2017, že si predsa len kúpim permanentku a skúsim to. Teraz keď píšem tento článok je to po viac ako mesiaci. :) Keďže mi 16.04.2017 vypršala 31 dňová permanentka, tak na druhý deň som si zakúpila ďalšiu. :)

zdroj obrázku: http://www.borymall.sk/sk/sport/golem-club
Možno by Vás zaujímalo, že keď do toho fitka chodím už vyše mesiaca či som vôbec schudla a ako vôbec cvičím. Musím povedať, že som bez úplnej zmeny jedálnička zatiaľ schudla 2,5 kg (k tomu sa ešte vrátim v ďalšom článku), čo síce nie je nejako horibilné veľa ale odkedy cvičím sa cítim lepšie a som spokojná, že som konečne niečo so sebou začala robiť. Navyše snúbenec povedal, že na pohlad vyzerajú moje stehná, zadok aj ruky pevnejšie ako predtým. Čomu sa naozaj úprimne teším. :3 Ruky som mala a ešte aj stále mám úplne lajbavé a strašne slabé ale čím ďalej je to lepšie.
zdroj obrázku: http://www.borymall.sk/sk/sport/golem-club


Ako a ako často cvičím? Do fitka chodím vždy keď mám voľno (2 krát som bola aj pred prácou ale ja som spáč a trvá mi než sa preberiem, tak preto tak málo ráno). Pracujem na smeny, takže v párnom týždni idem do fitka 4-5 krát a v nepárnom 2 krát. :) Na začiatok si vždy dávam minimálne 40 minút kardia (áno, už to zvládam a čím ďalej tým viac sa lepším) a to väčšinou začínam na eliptickom trenažéri (cca 20-40 minút) a potom a/alebo aspoň 10-20 minút na bežeckom páse kde nebežím lebo si ešte na to netrúfam ale aplikujem rýchlochôdzu. Po tomto cvičení sa presúvam buď na cvičenia na nohy a to: vytláčanie 5 sérií x 10 - 40 kg,  5 sérií x 10 - 50 kg , 5 sérií x 10 - 60 kg a 5 sérií x 10 - 70 kg (po každej sérií si dávam 30 - 60 sekúnd pauzu). Potom idem na predkopávanie tam dávam 5 sérií x 10 - 15 kg a potom na zakopávanie a to tiež tak isto 5 sérií x 10 - 15kg.
Alebo na cvičenia na ruky: sťahujem zvrchu na dol taku veľkú tyč a to dávam 5x10 - 25 kg a 5x10 30kg. :) (neviem pomenovávať ale absolútne tie stroje :D ) Na fotke hore ten storj čo myslím vidíte :) Hore taká strieborná tyč... a keď toto docvičím tak sa presúvam na presne opačnú stranu toho sťahovacieho, vykladám si nohy na tie čierne šikmé plochy (ktoré vidíte na fotke) a ťahám k sebe 5x10 - 25kg a 5x10 - 30 kg. Po týchto cvičeniach na ruky sa mi tak strašne trasú, že už viac nedám. :( Mám ich slabé ale oproti tomu keď som začala je to už omnoho lepšie. :) Ak však náhodou ešte mám energiu a sú prázdne lavičky a v okolí nich nie je strašne veľa ľudí (som hanblivá) tak si na ňu lahnem a 5 kilové činky vytláčam hore nad seba 5x 10...a tie potom obmieňam za 6 kilové a opakujem 5x10. Na iné cvičenia si zatiaľ netrúfam ... radšej pomaly a postupne :) Navyše na niektorých strojoch ešte ani cvičiť neviem :D postupne obkukávam taktiky. :)
Cvičiť som začala som neskoro ale predsa... a verím, že mi to vydrží aj naďalej, keďže môj zatiaľ nereálny sen je mať 65 kíl. :D Držte mi prosím palce. :)

To be continued ...


1 komentár:

  1. super, že si začala, niektorí sa nedokopú ani k tomu. Ja som tiež začala aktívne cvičiť asi v novembri chodím tam 2 - 3x do týždna a som maximálne spokojná, cítim sa veľmi dobre. A aj keď to možno na mne neni ani moc vidieť lebo som pomerne chudá ( ale pribrať sa mi nedá ) som hlavne ja so sebou spokojná ;)

    OdpovedaťOdstrániť